All inclusive ili apartman: Šta se više isplati?
Kada planiramo odmor, važno nam je da sve bude što manje komplikovano, bez stresa, bez začkoljica, a da, opet, ispuni bar deo zahteva za kvalitetom smeštaja, hrane, dinamikom mesta, mogućnostima za obilaske, izlete ili izlaske.
Sve ovo, uglavnom, svede se na jedno pitanje, od kog onda počinje razrada ostalih detalja – da li izabrati all Inclusive aranžman ili iznajmiti apartman na željenoj destinaciji?
Za mnoge putnike iz Srbije, ova odluka je pitanje pre svega budžeta, pa tek onda ličnih preferencija i želja.
Od izbora tipa aranžmana zavisi kako će taj naš odmor izgledati: koliko ćemo mogućnosti imati za kretanje, obilaske, istraživanje, kako ćemo se i gde hraniti…
Generalno, rešenje ove dileme oblikuje celokupno iskustvo putovanja, njegov kvalitet, ali i troškove.
Znamo da odluka nije laka i zato treba sagledati širu sliku i jedne i druge mogućnosti i doneti odluku tako da, kada se vratimo sa putovanja, ono ostane jedno od naših najlepših doživljaja.
All Inclusive aranžmani: Prednosti i mane

All inclusive aranžmani nude nam mogućnost da platimo i jednostavno više ne mislimo o tome koliko šta košta i gde nas sve u zasedi vreba neki trošak.
Ovakve ponude su u prednosti jer su smeštaj, obroci i pića uključeni u cenu i uglavnom –neograničeni.
Uz to, smeštaj koji ulazi u cenu ovog tipa aranžmana neretko je prilično luksuzan, a posluga se svakodnevno brine o higijeni naše hotelske sobe.
Neki aranžmani obuhvataju i posebne pogodnosti i aktivnosti koje u okviru cene takođe imamo pravo da pohađatmo ili sadržaje da koristimo.
Tu spadaju, na primer:
- Teretana i/ili spa u okviru rizorta
- Čajna kuhinjica u sobi, uz selekciju kafa, čajeva i slatkiša
- Animatori za decu i odrasle
- Čuvanje dece
- Besplatna i neograničena pića i hrana u barovima na bazenu ili plaži
Ovakav pristup posebno odgovara porodicama sa decom, jer roditelji imaju vremena za sebe, dok se deca zabavljaju u nekom dečjem klubu ili đuskaju sa animatorima.
Putnicima koji nisu ljubitelji istraživanja, obilazaka i aktivnih odmora, all inclusive varijante dobro dođu, jer na jednom mestu imaju sve što im treba i mogu da se posvete brčkanju u moru ili sunčanju. bez razmišljanja o obrocima ili aktivnostima tokom dana.
Međutim, boravak u letovalištiima gde je sve uključeno u cenu, često nas izoluje od lokalne kulture i običaja.
Hrana, iako obilna, često je prosečnog kvaliteta, ili pak, svakoga dana ista, prilagođena međunarodnim ukusima.
Zato to može značiti da ćemo ostati uskraćeni za upoznavanje lokalne kuhinje i neke nove gastronomske doživljaje.
Programi i aktivnosti su često unapred određeni, pa nema mnogo mesta za spontanost i fleksibilnost tokom odmora.
Smeštaj u apartmanu: Prednosti i mane

Apartmanski smeštaj na prvi pogled je povoljniji od onog koji podrazumeva da je sve uključeno u cenu.
Kada izaberemo apartman na željenoj destinaciji, imamo mogućnost da se sami krećemo gde poželimo i kako poželimo.
Taksi prevoz, brodići, rent a car ili sopstvena kola i celodnevno lutanje po plažama, uvalicama, okolnim mestima – doslovno, potpuna sloboda.
Samostalna organizacija obroka nam daje slobodu da gledamo zalaske sunca na plažama, sunčamo se do poslednjeg trenutka ili čak iskusimo noćno kupanje, bez potrebe da žurimo u hotel na većeru.
Boravak u samim mestima približava nas lokalnom stanovništvu, njihovoj kulturi, nudi nam lokalnu hranu, večeri autentičnog provoda.
Kada se putuje u većim grupama, sa porodicom ili prijateljima, deljenje troška je ono što nas može spasiti da ne upadnemo u problem sa novcem.
Međutim, planiranje je znatno zahtevnije, traži bolju organizaciju, a često i veću svotu novca ,,za ne daj bože” situacije.
Organizacija i priprema obroka može oduzeti dragoceno vreme za boravak na plaži ili u obilascima, jer se moramo prilagoditi pravilima mesta u kome odsedamo – do kada rade prodavnice, kafići, restorani.
Još jedan aspekt koji ne smemo zanemariti jeste osećaj sigurnosti jer apartmani, za razliku od hotela, nemaju recepciju i obezbeđenje, a vlasnici smeštaja često nisu ni prisutni dok mi u njemu boravimo.
Šta se više isplati?
Nažalost, univerzalnog odogovora nema, ali je dobra vest da se u ovoj dilemi možemo voditi isključivo onim što želimo i kako svoje letovanje zamišljamo.
Ipak, kako bi sve što želimo bilo ispunjeno, a planirano putovanje se pretvorilo u jedno od onih koja se ne zaboravljaju, valja uzeti u obzir sledeće kriterijume:
- Budžet: All inclusive aranžman može izgledati suviše luksuzno i skuplje, ali, kada se sve stavi na papir, na kraju može ispasti povoljnije ukupno.
Dodatno, sa all inclusive varijantom smanjujemo mogućnost nepredviđenih troškova na minimum. - Tip putovanja: Za one koji žele da se maksimalno opuste, odmore i ne razmišljaju ni o čemu osim o tome koji koktel da popiju, all inclusive je idealan.
Onima koji više vole istraživanje i avantru, apartmanski smeštaj daće potpunu slobodu da raspolažu svojim vremenom i kreću se kuda god požele. - Društvo: Porodice sa decom često preferiraju all inclusive zbog pogodnosti i jednostavnosti. Parovi i solo putnici večinom više uživaju u fleksibilnosti apartmana.
- Trajanje boravka: Za vikend putovanja ili pakovanje za more, kao što su letovanja od 7 ili 10 dana, aranžman koji nudi sve uključeno u cenu može biti praktičniji. Za duže boravke ili poslovna putovanja, apartman je svakako isplativiji.
Kako se odlučiti?

Da, odluka je teška, jer kad se sve stavi na tas vage, ona ostaje u balansu. Što znači, i jedno i drugo ima dosta argumenata za i dosta argumenata protiv.
Evo nekih koraka koji bi mogli olakšati izbor:
- Istraživanje destinacije: Neka letovališta su poznata po kvalitetnim i zaista sveobuhvatnim all inclusive rizortima, sa luksuznim smeštajem, dok druga mesta nude bogatu ponudu apartmana za svačiji ukus i džep.
- Čitanje recenzija: Iskustva prethodnih gostiju mogu pomoći da se izbegnu neprijatna iznenađenja, zamke i razočaranja.
- Pažljivo proučavanje ponude: Važno je da razumemo šta sve obuhvata all inclusive ponuda ili šta je dostupno u apartmanu. Ako se odlučimo za apartman, u većini slučajeva moraćemo da sa sobom nosimo celokupni putni program higijene i kozmetike, sopstvene peškire i papuče.
Odmor koji se isplati je onaj na kome se vratimo sebi
Kada tražimo odgovor na pitanje šta se više isplati, dovoljno je da samo zavirimo u sebe, neka svoja prethodna iskustva i ono što bismo možda voleli još da doživimo.
Na kraju, do kakvog god zaključka došli, kada se to putovanje završi, nećemo se sećati koliko smo novca dali, neće biti toliko bitno šta smo jeli i pili.
Sećaćemo se lepote onoga što smo videli, osećaja slobode, avantura i izleta, večeri na terasama uz obično pivo ili luksuzan koktel, bega od stvarnosti koji smo, makar na kratko, sebi priuštili.
Važno je da zapamtimo da i jedan i drugi aranžman imaju svoje čari i da izbor zavisi samo od onoga što mi od svog odmora želimo.
Najvažnije je da se na tom putovanju zaista odmorimo, nagradimo sebe i vratimo se sa energijom i elanom koji će nas još dugo ,,gurati” kroz svakodnevne obaveze.